خوش آمدید میهمان ! شما میتوانید به حساب کاربردی خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
تماس با ما
amlakshargh@yahoo.com
شماره تماس
0936-873-1550
ساعات تماس
8 الی 14 - 16 الی 21

بهار خرید مسکن در پاییز فرا رسید


دنياي اقتصاد/ بررسي‌هاي «دنياي اقتصاد» نيز همانند بانک مرکزي نشان مي‌دهد که بازار ملک در حال حاضر از هر حيث مساعد براي طرفين معاملات است و با توجه به اينکه قيمت‌ها مدتي است به «کف» خود رسيده، ماه‌هاي پيش‌رو «بهترين زمان» براي متقاضيان جهت خريد مسکن است.

تحليل‌هاي رسمي، از چراغ سبز پاييزي بازار ملک به خريدار و فروشنده خبر مي‌دهد. به استناد آمارهاي سامانه رهگيري که توسط دفتر اقتصاد مسکن پردازش مي‌شود، ميانگين ارزش هر مترمربع واحد مسکوني در تهران ۴ ميليون و ۱۰۰ هزار تومان است. بانک مرکزي نيز متوسط قيمت مسکن را –با توجه به تفاوت در نوع محاسبه اطلاعات خام سامانه رهگيري املاک- متري ۳ ميليون و ۹۳۰ هزار تومان اعلام کرده و با تاکيد بر اينکه قيمت‌ها به «کف» رسيده، ماه‌هاي پيش‌رو را «زمان مناسب» براي متقاضيان مصرفي دانسته است.

ميانگين قيمت آپارتمان در شهر تهران با احتساب دقت «چند ده هزار توماني»، در مهرماه به مترمربعي ۴ ميليون و ۱۶۸ هزار تومان رسيد که در مقايسه با متوسط ۴ ميليون و ۱۰۸ هزار توماني ماه شهريور، ۶۸ هزار تومان يعني معادل ۴/ ۱ درصد افزايش يافته است.

اما اين ميزان تغيير در هر مترمربع با توجه به بهاي کل يک آپارتمان مسکوني با کمترين متراژ (۵۰ متري)، عملا به معناي ۳ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت بيشتر براي يک معامله ۲۰۵ ميليوني است که از نظر کارشناسان اقتصاد مسکن، «نوسان محسوس» قيمتي به حساب نمي‌آيد.افت و خيزهاي ريز و نامحسوس قيمت مسکن در هر ماه نسبت به ماه قبل که جزو طبيعت بازار است، طي ۶ ماه گذشته دامنه‌اي بين منفي يک تا حداکثر مثبت ۳ درصد را تجربه کرده است.با اين حال، ثبات کنوني قيمت آپارتمان‌هاي تهران باعث شده تورم نقطه‌اي قيمت مسکن سرانجام در مهر ماه، از شيب منفي ۵ ماه قبل خود خارج شود. در ماه گذشته، قيمت هر متر واحدمسکوني ۶/ ۲ درصد نسبت به مهر۹۳ افزايش پيدا کرد. به عبارت ديگر، اگر چه سطح قيمت در مهر ۹۴ در مقايسه با شهريور۹۴ ثابت ماند اما در مقايسه با مهر ۹۳، رشد کرده است.

اين در حالي است که تغييرات نقطه‌اي قيمت مسکن (ميزان تغيير در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) در فاصله ارديبهشت تا پايان شهريور امسال همواره نزولي بوده و بين ۴/ ۱ تا ۹/ ۵ درصد رشد منفي داشته است.

هر چند در ماه گذشته تورم نقطه‌اي قيمت مسکن مثبت شد، اما هنوز سطح اين منحني ۸ واحد درصد پايين‌تر از تورم عمومي نقطه به نقطه است و اين نشان مي‌دهد: ارزش واقعي آپارتمان‌هاي مسکوني کماکان نه تنها افزايش ندارد که رو به کاهش است، اما نرخ کاهش رو به نقصان است. در مهر امسال، شاخص بهاي کالا و خدمات (تورم عمومي)، ۸/ ۱۰ درصد نسبت به مهر پارسال افزايش يافت.

تکميل اطلاعات اوليه از قيمت مسکن در مهرماه مشخص مي‌کند: معدل قيمت در ۷ ماه اول امسال به متر مربعي ۴ ميليون و ۸۰ هزار تومان رسيد که ۲/ ۲ درصد نسبت به ۷ ماه اول سال گذشته کاهش يافته است.همچنين نرخ بازدهي بازار مسکن که از تغييرات قيمت در پايان مهر۹۴ نسبت به ابتداي فروردين به دست مي‌آيد نيز حکايت از زيان ۶/ ۱ درصدي خريداران دارد.

اين زيان در ماه‌هاي اخير بيش از ۳ درصد بود اما تحت تاثير ثبات قيمت از يکسو و افزايش تورم نقطه‌اي مسکن از سوي ديگر، نرخ زيان نيز رو به کم شدن است.

شرايط غيرقابل تکرار براي معامله‌گران

بررسي‌هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي‌دهد: بازار ملک در حال حاضر از هر حيث مساعد براي دو طرف معاملات است.

افزايش سقف وام خريد از محل اوراق مسکن که از چند روز ديگر در فرابورس عملياتي مي‌شود در کنار ثبات کنوني قيمت مسکن، دو مزيت بازار فعلي براي خريداران است. از طرفي، آرامش پاييزي جو رواني بازار ملک که به صورت سنتي بعد از پايان فصل اصلي نقل و انتقالات، در بنگاه‌ها حاکم مي‌شود، قدرت چانه‌زني خريداران براي تخفيف روي قيمت پيشنهادي فروشنده‌ها را زياد مي‌کند.در سمت عرضه نيز به طور قطع احتمال فروش آپارتمان در زمان کف قيمتي، به مراتب بيشتر از دوره افزايش احتمالي است، بنابراين، منافع دو طرف بازار در شرايط فعلي اقتصاد مسکن، قابل تامين است.

آمار معاملات مسکن در ماه مهر از کاهش ۱۰ درصدي حجم خريد و فروش آپارتمان در شهر تهران نسبت به شهريور خبر مي‌دهد.

اين کاهش که تداوم رکود معاملاتي را نشان مي‌دهد، سه علت دارد: علت اول رخوت پاييزي است. عمده خانوارهاي داراي فرزند متقاضي مسکن، تا پيش از اتمام تابستان، خريدشان را از بازار ملک انجام مي‌دهند و در صورت عدم موفقيت، خريد را به پايان سال يا تابستان سال بعد موکول مي‌کنند.

علت دوم اما مربوط به تحولات داخلي بازار مسکن است؛ زمزمه افزايش سقف وام بدون سپرده خريد مسکن در ماه گذشته باعث شد سمت تقاضا از متن بازار مجددا کنار رود. اين موضوع در ماه جاري نيز احتمالا ادامه پيدا مي‌کند چون که مصوبه هفته گذشته شوراي پول و اعتبار مبني بر افزايش وام اوراق از ۴۵ به ۷۰ ميليون تومان، هنوز به بانک مسکن و فرابورس ابلاغ نشده است.

علت سوم افت ۱۰ درصدي معاملات مسکن در مهر ماه نيز اجراي سکانس آخر توافق هسته‌اي از طريق تصويب برجام در مجلس بود که تعقيب اين موضوع از سوي دو سمت بازار ملک در اين ماه باعث وقفه در انجام معاملات شد.

در مهر ماه امسال ۱۱ هزار و ۱۴۴ مبايعه‌نامه خريد مسکن در بنگاه‌هاي املاک شهر تهران تنظيم شد در حالي که ماه گذشته حجم فروش آپارتمان به ۱۲ هزار و ۴۱۴ فقره رسيده بود.

بانک مرکزي: زمان خريد مسکن فرا رسيد
مطابق با گزارش بانک مرکزي متوسط قيمت مسکن در تهران در مهر ماه ۳ ميليون و ۹۳۰ هزار تومان برآورد شده است که ۵/ ۰ درصد نسبت به ماه قبل و ۹/ ۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است. حجم معاملات هم در مهر ماه ۱۰ درصد نسبت به شهريور ماه کاهش داشته است. بر اساس گزارش رسمي بانک مرکزي از تحولات مسکن در شهر تهران در مهر ماه سال ۹۴، امسال بررسي تغييرات قيمت مسکن شهر تهران در ماه‌هاي اخير نشانگر ثبات نسبي قيمت‌ها در بازار مسکن به‌رغم کاهش حجم معاملات نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

بانک مرکزي روز گذشته اعلام کرد: با توجه به اينکه قيمت مسکن طي دوسال اخير تغيير چنداني را تجربه نکرده است، وضعيت کنوني تا حدودي نشانگر کف قيمتي مسکن در بازار شهر تهران بوده و از اين منظر ماه‌هاي پيش رو، زمان مناسبي براي ورود خريداران مصرفي به بازار مسکن ارزيابي مي‌شود. ضمن آنکه با مشخص شدن نتايج مذاکرات هسته‌اي و کاهش نااطميناني‌هاي متصور در فضاي اقتصاد کلان و نيز تصميمات اخير شوراي پول و اعتبار در کمک به تسهيل اعتباري بخش مسکن و ارتقاي قدرت خريد مسکن خانوارها، بهبود معاملات بازار مسکن در فصول آتي نيز دور از انتظار نخواهد بود.

ادامه رکود مسکن خوشايند نيست
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازي روز گذشته نسبت به پيامدهاي ادامه رکود مسکن هشدار داد. حامد مظاهريان گفت: اگرچه کاهش قيمت مسکن در مقطع زماني فعلي به نفع گروهي از متقاضيان است، اما در بلندمدت منجر به افزايش جهش‌گونه قيمت مسکن در نتيجه کمبود توليد و از بين رفتن توجيه اقتصادي سرمايه‌گذاري در اين بازار مي‌شود.


1

منبع خبر : خراسان